PAINTBALL NEDİR ?

"Paintball"; bir "takım ve strateji" oyunudur. Paintball'da her oyuncunun yüzünde, kırılmaz camlı özel bir maskesi ve elinde ise özel, gazlı silahları vardır. Bu silahlar görünümleriyle gerçek silahları andırır, gerçeklerine nazaran bunlar mermi değil; boya kapsülleri atar. Kapsüller üstleri plastik benzeri bir malzemeyle kaplı olup bu malzeme gıda boyası içermekte ve bu sebeple doğaya insan’a ve çevreye zarar vermeden kendiliğinden yok olmaktadır.. Ayrıca giysilerden ıslak bir bezle kolayca çıkarılabilir.

Oyunun temel kuralı çok basittir; vurulan oyuncu oyundan çıkar; yani o oyun için "ölür". Tabi sadece yeni oyun başlayana kadar. ( bu kural isteğe bağlı olarak oyundan çıkma yerine ceza puanı olarak da uygulanabilir)
Oyunun amacı ise verilen görevi gerçekleştirmektir!

Buna "senaryoyu uygulamak" denir. Amacınız; belli bir süre içinde karşı takımın kalesindeki bayrağı ele geçirmek, bir rehineyi kurtarmak, karşı takımın tamamını elemek, tek başına vurulmadan kalan son kişi olmaya çalışmak, insan av’ı, veya ikili timlere ayrılıp diğer timleri elemek, gibi bir çok seçenekten oluşabilir.

Oyun sırasında hakemler sürekli olarak oyunun akışını kontrol ederler ve kuralların uygulanmasını sağlarlar.

AKSESUARLAR

Atv motosikletleri ile safari turuna katılan misafirlerimiz üzerlerindeki kıyafetleri çıkarmadan akademimiz tarafından verilen yağmur geçirmez alt üst kamuflaj tulumlarını, motosiklet kasklarını, eldivenlerini ve çizmelerini giyerek geldikleri gibi temiz bir şekilde tesisimizden ayrılmaktadırlar. Ayrıca aynı aksesuarların birçok insan tarafından kullanılması nedeniyle akademimiz hijyeni sağlamak için bütün misafirlerine saç için bone, ayak için galoş ve eller için lateks eldiven vermektedir.

Parkur :

  • Kullanıcıların seviyelerine gore üç adet parkur kullanılmaktadır.

  • Yeni başlayanlar parkuru

  • Orta seviye parkuru

SAHALAR

Arena :  

Hızlı hareket ve çabuk karar vermeyi gerektiren bu sahada oyun çok daha çabuk gelişmekte, başlangıçta kurulan stratejiler daha hızlı değişikliğe uğramakta, oyun diğer parkurlara oranla daha hızlı oynanmaktadır. Bu savaş alanının başlıca özelliği açık bir alanda kurulmuş ve yapay siperlerle hazırlanmış olmasıdır.
 

Jungle :  

Kendinizi kollayabileceğiniz yegane siper ağaçlar, kayalar ve kamuflaj beceriniz. Temposu arena’ya nazaran daha yavaş ama bir o kadar adrenalin seviyesi yüksek olan savaş alanında tamamen strateji ve pusu kurmaya yönelik bir savaş taktiği belirlemeniz gerekmekte. “ancak iyi bir takım çalışması jungle’dan çıkmanızı sağlayabilir.”

SENARYOLAR

Kaçak :  

Mekan ; tüm orman arazisi, görev ; takımınla birlikte kaçağı bulup geri getirmek,
Sık ağaçlar ve maki arazi içerisinde rakip takımın kaçak oyuncusunu iz sürerek, arazi şartlarına göre hareket tahmininde bulunarak ve o seni avlamadan bulup etkisiz hale getirmek zorundasın. Tam bir uyum içerisinde hareket etmeyi gerektiren, adrenalin seviyesi en üst sınırda bir takım oyunu. Ve görevini tamamlamak için sadece 60 dakikan var…
 

Çift sancak :  

Bilinen klasik paintball oyunu. Her iki takım saha içerisinde kendine ayrılmış istasyondan oyuna başlar, amaç rakip takımın istasyonundan sancağını kaparak kendi istasyonu içerisine getirebilmektir.
Sancak kapmaca : her iki takım oyuna kendi istasyonundan başlar, bu defa amaç sahanın ortasında bulunan bayrağı diğer takımdan önce alıp kendi istasyonuna götürebilmektir.
 

Tanık koruma :  

Bu senaryoda ortak belirlenmiş bir kişi tanık olarak seçilir. (bu kişi hakemlerden veya seyircilerden seçilmiş biri olabilir) bir takım koruma görevi üstlenirken diğer takım suikast timi olarak görev yapar. Oyunun amacı tanığın bir istasyondan diğerine hiçbir yara almaksızın götürülmesidir, bu arada diğer takım size yol üstünde çeşitli tuzaklar ve pusular kurarak tanığınızı etkisiz hale getirmeye çalışacaktır.
 

İkili takım :  

Bu senaryoda her tim iki kişiden oluşmakta ve diğer tüm takımlar rakip kabul edilmektedir. Arazinin farklı noktalarından oyuna başlangıç yapan takımlar diğer rakiplerini oyun dışı bırakana kadar çatışmak zorundadırlar. Amaç son ayakta kalan takım olmaktır ve güvenebileceğiniz tek kişi takım arkadaşınızdır.
 

Speedball :  

Bu oyunun kuralı ve amacı basittir, her iki takımda oyun alanına girer ve karşı takımın son oyuncusu da elenene kadar çatışmaya devam eder. Ve iyi olan takım oyunu kazanır.

PAINTBALL KURALLARI
Güvenli ve zevkli bir oyun için lütfen aşağıdaki yazıyı dikkatle okuyun.

Oyunumuz, size sunulan alternatif senaryolardan, seçtiğiniz bir senaryonun görevini tamamlamak için rakip takımın elemanlarını işaretlemek suretiyle oyun dışı bırakmak veya kalesine göndermek üzerine kurulmuştur.

Bu bazen belirli hazineleri toplamak, bazen bir rehineyi kurtarmak bazen de belirli bir bölgenin hakimiyetini ele geçirmek olabilir.Hakemlerin kararlarına itiraz edilmez. Hakemlere atış yapılmaz.

Paintball maskesini oyun içerisinde daima yüzünüzde takılı tutmalısınız. Oyun sahası içerisinde hakemin maske kontrolü komutu ile maskenizi takacak, ancak ve ancak oyunun bitiş düdüğünü duyup atışların durmasından sonra çıkaracaksınız.

Oyun içerisinde herhangi bir problemle karşılaştığınızda size en yakın hakemi yanınıza çağırabilir ve ondan yardım alabilirsiniz.

Vücudunuzun herhangi noktasından veya ekipmanınızın herhangi bir noktasından (silah, tüp, şarjör, namlu, maske vs.) İsabet aldığınızda vurulmuş sayılırsınız.

Siper vb. Gibi engellere çarpıp patlayan kapsüllerden oyuncuya boya sıçraması oyuncuyu elemez. Direkt vuruş gereklidir.

Vurulan oyuncu silahını iki eliyle havaya kaldırarak vurulduğunu centilmenlik gereği hakemlere bildirmek zorundadır. Fakat oyunun heyecanından vurulduğunuzu hissetmemiş olmanız mümkündür. Bu noktada devreye hakemlerimiz girmekte ve vurulan oyuncuyu silahını elleriyle havaya kaldırarak vurulduğunu belli etmesi için uyaracaktır. Bu esnada maske kesinlikle çıkartılmamalıdır.

Silahı iki eliyle havaya kalkmış oyuncuya ve hakemlere atış yapmak yasaktır.

Oyun içerisinde ekstra mermi satın almak isteyen oyuncular, ellerini kaldırıp hakemi çağırarak herhangi bir hakemden mermilerini alırlar.

Oyun hakemin düdüğü ile başlayacak ve hakemin düdüğü ile son bulacaktır. Oyun içerisinde acil durum gerektiren zamanlarda hakem düdüğünü duyduğunuzda bulunduğunuz siperde kalıyor ve silahınızı emniyete alıyorsunuz. Böyle durumlarda siper değiştirmek kesinlikle yasaktır.

Güvenlik kurallarının ihlali halinde hakem oyuncuyu oyundan atabilir. Maçı iptal edebilir hakemin düdüğünü duyduğunuzda kaldığınız yerden oyuna devam edebilirsiniz.. Oyun şu hallerde sona erer; görevin gerçekleşmesiyle, sürenin bitmesiyle veya takımlardan birinin tamamen elenmesiyle.

ATV TEKNİK

KANUNI 150
Motor : 1 Silindir, 4 Zamanlı
Silindir Hacmi : 147,5 cm3
Silindir Çapı ve Strok : 147,5 cm3
Sıkıştırma Oranı : 9,2:1
Maks. Güç : 8,29HP / 8000 dev./dk.
Maks. Tork : 7.5Nm / 6000 dev./dk.
Soğutma Sistemi : Hava
Çalıştırma : Elektrikli
Ön Fren : Tambur
Arka Fren : Disk
Yağlama Tipi : Yağ pompası
Ateşleme : CDI
Akü : 12V /9A
Ön Süspansiyon : Helezonik çift yaylı
Arka Süspansiyon : Helezonik tek yaylı
Yakıt Tankı Kapasitesi : 7,8Lt
Ön Lastik : 19x7
Arka Lastik : 18x9.50
Boyutları : 1650*920*1080
Ağırlığı : 140
100 km'de ort. yakıt maliyeti : 2.9 lt.

ATV YARIŞLARI

Atv Drag :  

Hazırlanan parkuru en kısa zamanda tamamlamak amaçtır.
 

Define Bulma :  

Orman içerisinde verilen plan yardımı ile defineyi en kısa sürede bularak takımına
puan kazandırmak amaçtır.

 

 

 

 

 

Tasarım ve Uygulama RoyalWebSolutions.com